הילד חולם

  • הצגה מספר: 450
  • הצגת בכורה: 08/05/1993
  • מספר הצגות שהועלו: 70
הועלה גם בשנים:
הילד חולם

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

תנועה :שחקני ההצגה  

ילד ואמו נסים על נפשם בעת מלחמה, נעים ממקום למקום בהמון פליטים. מנסים למצוא פיסת אדמה מוצקה לרגליהם.  

כישרונו של חנוך לוין באריגת שתי וערב של מצבים קומיים סאטיריים עם פיוט רב הבעה, הופך את הצפייה בהצגתו החדשה לחוויה חושית ואינטלקטואלית. העושר הרעיוני המאפיין את המחזה מוצא את ביטויו בכל מרכיבי ההצגה: בעיצוב הבמה המרשים של רוני תורן, בצוות השחקנים הגדול והמוכשר המונה כ - 40 איש, במוסיקה שחוברה להצגה ע"י פולדי שצמן, בתאורה ומעל הכל בבימוי המיוחד של חנוך לוין. התיאטרון הלאומי "הבימה" החליט להירתם כולו ולהתגייס להעלאת יצירת מופת זו בהפקה שהיא אולי המורכבת ביותר שהועלתה בתיאטרון הישראלי עד כה ; ואין זה מקרה שהצגה זו נבחרה להיות אירוע מרכזי בפסטיבל ישראל - ירושלים 1993.  

המחזה "הילד חולם" שהתפרסם בקובץ מחזותיו האחרון של חנוך לוין זכה לתשבוחות הביקורת הספרותית.

תמונות מהצגה

סרטונים

הילד חולם חלק א'

הילד חולם חלק ב'

ביקורות

"הצגת 'הילד חולם' היא פסגת היצירה של חנוך לוין כמחזאי וכבמאי והישג נדיר של כל אחד ממעצביה : התפאורן רוני תורן, המוזיקאי פולדי שצמן והתאורן בן-ציון מוניץ. כולם יצרו את אחת ההצגות החזקות והמרשימות ביותר, שעלו אי פעם בתיאטרון הישראלי. זו הצגה יפהפיה מבחינה אסתטית ומצמררת מבחינת החוויה הרגשית שהיא מעוררת. היא עוסקת במהות הקיום האנושי ונוגעת בשורשי הנשמה של הצופה באולם.

דינה בליי בתפקיד הילד נוגעת ללב בכל רגע ורגע, לג'יטה מונטה בתפקיד האם יש הרבה מאוד רגעים יפים. חיים חובה וטלי עצמון טובים מאוד וגם מרבית האחרים הפועלים כצוות נפלא ומציגים תמונות המון מקסימות ביופיין ומוצגות בנקיון ובדיוק מופתיים. גם הזמרות והנגנים מפגינים ביצוע מעולה ובסך הכל זו הצגת מופת של יוצר גדול.

שוש וייץ. "ידיעות אחרונות". 24.05.1993

"המחזה הפיוטי והמרוכז ביותר של לוין ואחת העבודות היפות ביותר שביים היא הצגה קשה, חסרת חמלה, בעצם על השואה, בלי לקרוא לילד בשמו. לוין מבטל את כל הנחמות, את כל התירוצים שהמציאו בני אדם כדי לרכך את האכזריות ואת חוסר המשמעות שבקיום האנושי והוא עושה זאת בהרבה כשרון ויופי ומפיק את המיטב מכל אנשי הצוות עימם עבד וממריא איתם.

שוש אביגל. "חדשות". 18.06.1993