האב (חידוש)

  • הצגה מספר: 462
  • הצגת בכורה: 23/05/1994
  • מספר הצגות שהועלו: 53
הועלה גם בשנים:
האב (חידוש)

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

קפטן אדולף, איש צבא וחוקר מדעי, חש מחנק בביתו הנשלט על ידי נשים - אשתו לאורה, בתו ברטה והאומנות מרגרט. הוא מבקש לשלוח את בתו ללימודים בעיר למרות התנגדות אשתו וטוען שלנשים אין זכות להתערב בנושאים כגון אלה.   לאורה יוצאת למלחמת חורמה בבעלה, מערערת את בטחונו ונוטעת בו ספקות באשר לאבהותו על בתם. היא מתערבת בהתכתבויותיו המדעיות ומצליחה לשכנע את הרופא ואחרים בכך שבעלה מגלה סימני אי שפיות. המאבק בין הבעל לאשתו הופך במהרה למאבק סוער בין המינים : לאורה טוענת לעליונותן של הנשים על הגברים ואילו הקפטן מאשים אותה בהתנכלות לתגליותיו המדעיות כדי שלא יזכה בתהילה ונחיתותה לעומתו תתגלה   לאורה מנצלת את ספקותיו בעובדת אבהותו, מכריזה שגמר לתפקד כמוליד ומפרנס, ומביאה אותו לידי אובדן חושים. הקפטן טרוף הזעם, כפות בכותונת כפיה, נתקף בשבץ.

תמונות מהצגה

ביקורות

'האב' היא ההצגה הטובה ביותר שמועלית עכשיו בתיאטרון הישראלי. הבמאי חנן שניר נתן למחזה פרשנות שמנתקת אותו מכל מה שקשור בזמן ובמקום. סיפורו הטראגי של הקפטן אדולף והמאבק הסוער בין המינים, מוצאים ביטוי משכנע ביותר ומאפשרים מפגן של אמנות התיאטרון במיטבה. לאורך כל ההצגה נשמר מתח גבוה והכל מוביל לקראת השיא בו הקפטן, כפות בכתונת רפיה, נתקף בשבץ.

'האב' היא לא רק הצגה של במאי מעולה, זו גם הצגת צוות שרק לעיתים רחוקות רואים כמותה. יוסי פולק, טטיאנה קנליס-אולייר ועדה טל מצויינים ומרתקים במשחקם. ההצגה הועלתה בבימויו של שניר, לראשונה לפני ארבע וחצי שנים. להנהלת 'הבימה' מגיעה תודה על שהחליטה לחדש אותה עכשיו. אני חושב שהצגה כפי שהיא מועלית היום מושלמת מכל הבחינות. זו הצגה שאסור להחמיץ.

יעקב הכהן. "לאישה" . 20.06.1994