זאבים

  • הצגה מספר: 24
  • הצגת בכורה: 16/05/1934
  • מספר הצגות שהועלו: 30
זאבים

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

כאשר כתב רומן רולן את המחזה "זאבים" (1898) עמדה לנגד עיניו פרשת דרייפוס שהייתה בשיאה באותם ימים.   אך למרות שמשפט דרייפוס שימש השראה לרולן, העדיף המחזאי להרחיק את עדותו לתקופת המהפכה הצרפתית ולעלות מתוכה פרשה דומה :   הנסיון לכליאתו של אדם חף מפשע על יסוד ראיות מזוייפות.   במרכז העלילה עומדת למעשה בעיית התמורה הפסיכולוגית המתחוללת בנפש האדם הנתון לשפעתה של אמונה באידיאה מופשטת. מסירותו לאותה אידיאה מנתקת אותו מסביבתו, מבודדת אותו ומשבשת את קשריו עם זולתו.   גיבורי המחזה "זאבים" בלשונו של רומן רולן, הם איפוא קנאים לרעיונותיהם ואינם מוכנים לסטות מהם.

תמונות מהצגה

ביקורות

"פינקל בתפקיד ווראט נותן פרצוף מפליא בשלמותו. מסקין מתרומם במשחקו לגובה תפקידו הכבוש והדרמטי. פרידלנד מגשים בהצלחה את דמותו המורכבת והרגישה של טלייר. בין שאר התפקידים יש לציין את ברטונוב בתפקיד של מרגל. המשחק הקיבוצי במערכה השלישית, בשעת המשפט והוצאת פסק דין של מוות על ד'אווירון עומד על מדרגה אמנותית גבוהה. המחזה כולו עושה רושם עצום בגלותו מתוך פשטות אלמנטרית את הקלסתר המבהיל של המלחמה לשם חזון נעלה, של מלחמת הקודש.

חנה טולקובסקי. "במה". אוגוסט 1934

"ברטונוב, בן-חיים ואמיתי, נתנו את שלהם להצגה. אבל לא לרצנזיה נתכוונתי בדבריי אלה. רק שורות מעטות של הבעת תודה לאנשי 'הבימה'. ולא תודה כאילו על איזה שירות שהוא. אלא מעין הרגשה של הודיה הממלאה את ליבנו לפעמים בהיותינו נפתעים מאורם של כוכבים בשמי לילה עמוקים. הרגשת הודיה על המגע עם האנושי שנגלו לפנינו על הבמה.

"דבר". ד. מלץ. קיבוץ עין חרוד. 1934