צבי פרידלנד

1898 - 1967

נולד בקייב, רוסיה. בילדותו ובנעוריו הקים ושיחק בלהקות תיאטרון לחובבים ולמקצועיים . לאחר שסיים את לימודיו עבר לחרקוב. שם, הצטרף לקבוצה בת תשעה אנשים ששיחקה בעברית. באותם הימים, הגיע לחרקוב הבמאי יבגני וכטנגוב שחיפש שחקנים דוברי עברית להפקת "הדיבוק" של סטודיה "הבימה" במוסקבה.

התקבל לקולקטיב ב - 1920 ועד עזיבת "הבימה" את מוסקבה (1926) גילם שורה של תפקידים מרכזיים ומשניים בהצגות הראשונות של "הבימה". בשנות השלושים והארבעים, שימש כאחד משני הבימאים המרכזיים של התיאטרון (השני היה ברוך צ'מרינסקי), במסגרת "הרג'יסורה הפנימית" - בימאים שבאו מתוך הקולקטיב וביים עשרות הצגות. מעבר להיותו שחקן, פרידלנד היה גם מחנך ומדריך של דור שחקנים מילידי ובוגרי הארץ.

בין השנים 1928 - 1945, ניהל פרידלנד סטודיה למשחק שהפכה לבית הספר הדרמטי של התיאטרון. כך, בזכותו, קם דור ההמשך לשחקני "הבימה" ולתיאטראות האחרים בארץ. כמו כן, העביר צבי חוגים דרמטיים ברחבי הארץ וביניהם בגימנסיה הרצליה וגימנסיה רחביה בירושלים. פרידלנד בפועלו זיהה את הכשרונות וצרף אותם לסטודיה. בנוסף ביים הצגות עם ברחבי הארץ והיה בין מקימי הלהקות הצבאיות הראשונות.

נפטר בגיל 69 . הותיר מאחוריו את אשתו, השחקנית חנה'לה הנדלר ואת בתו, השחקנית דליה פרידלנד.

בימוי:

מופיע בהצגות:

צבי פרידלנד