יון גבריאל בורקמאן

  • הצגה מספר: 122
  • הצגת בכורה: 15/02/1953
  • מספר הצגות שהועלו: 7
הועלה גם בשנים:
יון גבריאל בורקמאן

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

יון גבריאל בורקמן שנכתב ב-1896 הוא אחד מארבעת מחזותיו האחרונים הבשלים והקודרים של איבסן. זוהי טרגדיה על התולדות הרות-האסון של הזיות גדלות וחוסר יכולת לאהבה. בורקמן הוא גאון כלכלי שמעל בכספי לקוחות הבנק שניהל, כדי להגשים חזון מגלומני של רווחה חברתית. לאחר שריצה את עונש המאסר הוא דן את עצמו למאסר-בית ולשבי באשליות שווא על טיהור שמו ועלייתו המחודשת לגדולה.  

אשתו, גונהילד , אינה מוכנה למחול לו, רוקמת חלומות בהקיץ על שיקום כבוד המשפחה על ידי בנם ארהארט ונאבקת באחותה התאומה אלה שגידלה את ארהארט וכעת היא רוצה שינציח את שמה. כל התקוות האנוכיות הללו מתנפצות ומעין הבטחה קלושה לעתיד נובטת כאשר שתי האחיות מושיטות ידיהן זו לזו מעל גוויתו של בורקמן המוטלת בשלג, בשעה שהבן כבר יצא עם אהובתו למסע בעקבות האושר והחיים שנגזלו ממנו.

תמונות מהצגה

ביקורות

מסביב ל'יון גבריאל ברוקמן' נסבה עלילת המחזה. באווירה זרה ורחוקה, באווירת כפור מקפיא, אשר רק אגואיזם עריץ מסוגל להשליטו - מתחוללת הדרמה השקטה של שתי הנשים אשר אהבתן קמלה במחיצתו של ברוקמן, שלבו לא ידע אהבת אדם. שמעון פינקל מצא שוב הזדמנות לגילוי כשרונו כשחקן - אך גם במשחק וגם בבימוי המחזה הוא חזר על כמה סממנים שזכרנו אותם מהצגת "האב" לסטרידנברג, אשר אופיים הנטורליסטי הובלט יתר על המידה, כאז כן עתה.

מ.ז. טל. "על המשמר". 27.02.1953

"שבעת השחקנים במחזה הראו משחק נאה ומחושב, איש איש בתפקידו. במיוחד הצטיינו רובינא, פינקל, אינה גובינסקא וארי קוטאי. שבחים מגיעים גם לבמאי שמעון פינקל, לצייר יוסף קארל ולמתרגם מנשה לוין.

"לאשה". 19.02.1953