ציד המכשפות

  • הצגה מספר: 132
  • הצגת בכורה: 03/07/1954
  • מספר הצגות שהועלו: 42
הועלה גם בשנים:
ציד המכשפות

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

בשנות החמישים של המאה ה-20 טען סנטור מקרתי, שהקומוניזם הוא סכנה המאיימת על אמריקה. כל מי שנחשד בשיתוף פעולה, חברות או השתייכות לאידיאולוגיה שמאלנית נחקר, אלה שסרבו להחקר או למסור את שמות חבריהם פוטרו ממשרותיהם, נודו ונרדפו, אחרים נכלאו.  

אביגיל ויליאמס, נערה בת שבע עשרה, מאוהבת נואשות בחוואי ג'ון פרוקטור. פרוקטור, גבר נשוי, מגלה אמביוולנטיות בקשר לאביגיל. עובדה זו מובילה אותה לנסות ולהרוג את אשתו באמצעים מאגיים. בשעת מעשה, תופס כומר העיירה את אביגיל וחברותיה רוקדות ביער ועוסקות לכאורה במעשי כשפים.  

כשמגלים אנשי הקהילה הדתית האדוקה כי בנותיהן נוטלות חלק במעשי כשפים, הם בטוחים כי השטן נמצא בקרבם. מכאן נסחפת קהילה דתית שסועה למסע רצחני של חיסול חשבונות באמתלה של הגנה על ערכיה הדתיים, ומתחילה שרשרת האשמות ומשפטי בזק בלתי ניתנת לעצירה, המובילה לתלייתם ומאסרם של רבים.

המחזה הוצג ברחבי העולם ועל פיו הופקו שני סרטי קולנוע.

תמונות מהצגה

ביקורות

"למרות שהבמאי אברהם אסיאו עשה כמיטב יכולתו שלא תעורר אסוציאציות פוליטיות-אקטואליות - הוא לא הצליח בכך. הן באות מאליהן ומשכנעות את הצופה. בימויו נעשה מתוך תנופה רבה, כל דמות מעוצבת בקפדנות ומועמדת במקומה. מצטיינים במשחקם עדה טל בתפקיד המשרתת מרי וורן, נחום בוכמן בתפקיד ג'ון פרוקטור, טובה פרדו אביגיל. טובים גם ישראל בקר ויהושע ברטונוב. הלהקה כולה גלתה משחק מלוכד ומשובח.

קולנוע. 29.07.1954

"מחזה זה העומד על רמה אמנותית ומוסרית גבוהה, נהנה מטיפולו האחראי של הבמאי הצעיר אברהם אסיאו. הוא ראוי לשבחים על רצינות בה ניגש לבימוי המחזה. הוא וויתר מלכתחילה על כל אותן התוספות הבמתיות הנהוגות בתיאטרון שלנו, שכל כוונתו לנכר את עיני הצופה ולהצביע כביכול על ידיעותיו של הבמאי. עבודתו של אסיאו מעידה על כשרון וידיעה מקצועית מעולים שנוצלו לטובת ההצגה ולא לטובת הבמאי.

הפעם ליד משחקם המצויין של שחקני ידועי שם כברטונוב, גובינסקא, רודנסקי וקוטאי. הופיעו בתפקידים ראשיים בוכמן, מרים זוהר ועדה טל שיצרו דמויות נהדרות וגרמו במשחקם לכך שההצגה 'ציד המכשפות' תהיה אחת ההצגות הטובות ביותר של עונה זו.

ס.דוד. "מבואות". 6.3.1954