עלי כינור

  • הצגה מספר: 408
  • הצגת בכורה: 22/04/1989
  • מספר הצגות שהועלו: 31
הועלה גם בשנים:
עלי כינור

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

עלי כינור היא מעשיה אידילית-אגדית על נפש יהודית המבקשת לה תיקון בעולם האמנות באמצעות דמויות מעוצבות להפליא : כליזמרים יהודים ובראשם נפתלי בזבורודקה, המורד נגד העוול וההשפלה שבמעמדו, אשתו, חוה, המקוננת מרה על עוניים המרוד ומגינה על ילדיה, פיני חמלה וכרכשתא, בני הכליזמר השמחים בחלקם, הרשל בעל טכסא המלוה בריבית, צ'צ'יק קפלמייסטר מנצח התזמורת הפולני בדימוס, שלום שכנא השדכן השתדלן, אפרים "קלוץ" המלשין, זמלה ואסתר'ל-פלסתר'ל כחתן וכלה, שייה-מיכל המוזג, האב הקפדן והנוקשה ופסי-ביילה, אשתו, האם הסלחנית.  

זהו עולם שהיה ואיננו, שהלך ללא שוב, שלבש בגדי שירה של סופר ומשורר, עולמם של גיבורי שלום עליכם.                

תמונות מהצגה

ביקורות

"אין לי אלא דברי שבח על הצגת 'עלי כינור'. המעבדים, בעזרת ניהולה המוסיקלי המקסים של חנה הכהן, רקחו הצגה הנשענת על יצירת גדול הספרות האידית, אך בלי אף שמץ מן ה"שמאלץ" הדוחה, המקובל אצלנו כתמצית ה"אידיות" ואף בלי המוסיקה הבכיינית המלווה אותו. דב רייזר, מקסים בתור ראש "הכלייזמרים", שר כזמר ומקפץ כאקרובט בקירקס במין קלילות מטורפת. הוא אחד מטובי השחקנים הקומיים שלנו.

חנה רוט, מצחיקה עד דמעות בתור האמא היהודיה. אלי גורנשטיין הוא נבזה מהנה ועזרא דגן הוא שדכן מלידה. תפקידים נאים עשו כל חברי כת "הכלייזמרים" : נאוה זיו, אבי אוריה ואברהם מור וכמובן אבישי בקי בתפקיד הראשי, זמלה המשוגע למוסיקה.

בועז עברון. "ידיעות אחרונות". 4.5.1989