טוביה החולב

  • הצגה מספר: 71א
  • הצגת בכורה: 07/03/1959
  • מספר הצגות שהועלו: 275 (בשתי ההפקות)
הועלה גם בשנים:
טוביה החולב

על ההצגה

דמותו של טוביה החולב נולדה ביצירתו של שלום עליכם, "המונולוג". במשך השנים עבר המחזה גלגולים בימתיים רבים: הצגות תיאטרון בארץ, באירופה ובאמריקה, ערבי קריאה וכמונודרמה. כמו כן, תורגם המחזה לשפות רבות.

פרשת חייו של טוביה, הדמות הבלתי נשכחת, ועלילותיה: יחסיו עם אלוהיו, עם הסובבים אותו: בני עמו, אשתו, בנותיו, קרוביו, מכריו היהודים והנוצרים, באים לידי ביטוי בעטו של אביר הומור שלום עליכם המעניק למחזה מתח ואקטואליות ההופכים אותו לחוויה רגשית-תיאטרונית עמוקה.

תמונות מהצגה

סרטונים

קטע מתוך ההצגה באדיבות בלה ברעם - ארכיון לוטן אדריכלות

ביקורות

"יסלחו חברי 'הבימה' שמלאו את תפקידיהם בהצגת החג של 'טוביה החולב' אבל בערב זה ראה הצופה רק את השחקן האחד בן ה70 - את יהושע ברטונוב. ללא המצאות, ללא הפתעות של טכניקה, גם ללא מתח אנטלקטואלי וללא ניתוחים מורכבים - הוא המחזה של שלום עליכם. הוא סופר הגולה שאהב את חייו המוזרים של עמו ושמח בנפתולי גורלו.

והיה סיפוק עמוק לצורך להזדהות עם החבוי בנפשו וגורלו של עמנו : "לסקרנות" הזאת המושכת את האדם למקורו ואשר אמנות כל עם חייבת לספק אותה. הפעם ניתן הסיפוק על ידי 'טוביה החולב' - ברטונוב. בקהל שנוכח בערב זה היכו גלי שמחה, כבשה אותו חגיגיות שקטה ורמה, הייתי אומרת - אושר. ובכל זאת, היה ניגוד בין המתרחש על הבמה ובקהל, כי זהו טוביה, שממנו, מאומץ לבו, מעמל כפיו, מנאמנותו צמח לנו החג הגדול.

רבקה כצנלסון. "דבר הפועלת"08.03.1959.