חלום ליל קיץ

  • הצגה מספר: 93
  • הצגת בכורה: 25/05/1949
  • מספר הצגות שהועלו: 120
הועלה גם בשנים:
חלום ליל קיץ

על ההצגה

בלילה אחד, באמצע הקיץ, בורחים שני זוגות אוהבים ליער עתיק וסבוך. היער  אליו הם נמלטים, מלא וגדוש: פרחים מכושפים, פיות,  בעלי מלאכה שהם שחקנים חובבים, מלך היער ומלכתו, חמור שהוא מאהב גדול ופוק השדון ההופכים על פיו את עולמם של הנאהבים. לאור הלבנה, למשך ארבעה לילות של חלום, שינה, יקיצה וכישוף המשרה קסם על כולם,המציאות היא חמקמקה והחלום אינו ניתן לפירוש עונות השנה משתבשות והתשוקה פורחת בין העלים והעצים.

ארבעה אוהבים נכנסו אל היער… כשיתעוררו למחרת בבוקר, חייהם ישתנו ללא הכר.

תמונות מהצגה

ביקורות

"חג לקהל חובבי התיאטרון וחג ל'הבימה'. 25 שנים יושבת 'הבימה' בתוכינו. הלכנו אחריה בהערצה, ליוונו אותנו מתוך נאמנות, כאבנו את כשלונותיה שבאו בזה אחר בזה ולבסוף לא נמנענו מלידות בה אבן וכמעט שנואשנו. והיה בא גלנר והוכיח לנו כי שבט אשפים רבי מג יושב בתוכנו ואנחנו לא ידענו. לפנינו שוב יכולת מופלאה, כח ביצוע, נסיון ממוזג ואון שבהפתעה.

בשתי המערכות הראשונות ראינו תפאורה על להטיה, מיזנסצינות מרהיבות, משחק שקול ומדוד, מתוכנן בכל פרטיו הדקים. נקיון, הגובל בסטריליות. ורק במערכה השלישית גילה לנו הבמאי את סודו. הוא כפה על המשחקים התאפקות חמורה וממושמעת כדי להתיר להם בסופה של העלילה התפרקות אשר תזנק בבת אחת אל לב הצופים, תסעיר אותם בהתלהבות הבאה מתוך צחוק שנמנע מהם כל העת.

"יום יום". 26.05.1949

"עם הצגה כזאת אפשר להופיע בכל העולם. ושוב נוכחנו לדעת מה יכול לחולל במאי מוכשר. מר גלנר סילק את המחיצה בין וותיקים ובין חניכיהם ב'הבימה'. כל הלהקה משכה את הלב ברח הנעורים שלה, הוותיקים והצעירים כאחד. קלצ'קין במשחקו הנמרץ והטבעיף עלה על עצמו והדביק אותו י. ברטונוב השחקן שאף פעם לא הכזיב.

קצרה היריעה מכדי למנות את כל המשתתפים שמספרם מגיע לעשרות ונעשה אבל לחנה הנדלר אם לא נציין את משחקה היפה. להקת הבלט של גרטרוד קראוס שיוותה למחזה את אופיו של חלום ואת הרומנטיקה. לתייר ד"ר פאול לוי כל המחמאות. לו חלק גדול בנצחונה של הבימה".

ש. ס-קי. עיתונות התקופה. 5.06.1949.

"חדווה כזו עוד לא היתה על הבימה העברית. ההצגה שופעת צבעוניות. כל מוזות חוברי יחד כדי להנות אותנו בצליל וצבע, ריקוד ומשחק וכל הזמן מלווה אותנו הרגשה טובה שאנו בחברתו של הגאון ויליאם שקספיר. הפתעה של הנשף - ישראל בקר, עולה חדש בתפקיד אוברון. הוא חניכו של מיכואלס במוסקבה, הצטיין בסרט "ארוכה היא הדרך". מותר לומר שהוא התגבר על חבלי הקליטה ונקלט ב'הבימה'. גם תופעה זו בעצם דומה ל'חלום ליל קיץ'.

כמה התדפקו עולים חדשים על דלתות הבמה העברית והיה תחילה חשש מוצדק שהחדש לא יסתגל למבטא ולסגנון. והנה נוכחנו שהכשרון האמיתי פורץ את כל המעצורים.

י.מ. ניימן. "דבר השבוע". 26.05.1949