המצודה

  • הצגה מספר: 114
  • הצגת בכורה: 14/05/1952
  • מספר הצגות שהועלו: 22
המצודה

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

בביתו של דון דיאגו, באחת מערי אראגוניה, ממתינה אופליה לפסק דינה בשל נישואיה לקצין צרפתי. הודות להשתדלותה של מנואלה, אשתו של הקולנל חוארז, מפקד מצודת סאן ניקולס, מסכים הגנרל אנריקו לתת לנערה חנינה.  

בינתיים מתפשטת השמועה שמצודת סאן ניקולס נפלה בידי האויב הצרפתי וחייליו של חוארז מתקבלים על ידי ההמון בקריאות גנאי במהלך וויכוח בין קולונל חוארז לגנרל אנריקו מתברר שהגנרל הפקיד אותו במצודה במזיד כי ידע היטב שאין היא מסוגלת לעמוד בפני התקפה רצינית מידי האויב ; והגנרל עשה מה שעשה מאחר שביקש להיפטר מיריב ומחסיד של רעיונות המהפכה הצרפתית, ובעת ובעונה אחת להמציא בוגד שיהיה שעיר לעזאזל לזעמו של העם.  

לנוכח מלחמת האחים שעלולה לפרוץ בשעה שהאוייב עומד לתקוף את העיר, מרגיש חוארז שהמלכודת שטמן לו הגנרל הולכת ונסגרת סביבו. לאחר מאבקי נפש קשים, מחליט להכריז על עצמו כבוגד ולהודות שמרצונו הטוב הסגיר את המצודה לידי הצרפתים.

תמונות מהצגה

ביקורות

"מסקין בתפקיד דון אנריקו הצליח לגלם טיפוס של גנרל שבו מתעלה השימוש בכח לעיקר של מדיניות עליונה. נחום בוכמן הצליח למסור בכשרון רב את המאבק הנפשי הקשה סביב הודאה בפשע שלא נעשה. חנה רובינא, רעייתו הנאמנה של "הבוגד" מתייסרת כיד האמנות הטובה עליה בייסורי בעלה. ההצגה שוקקת רעננות ותנועה ורוויה פאתוס. יש שיווי משקל בהופעות הגיבורים והרמוניה בעלילה.

מ. ג-ן. "במות" 26.05.1952