מעגל הגיר הקווקזי

  • הצגה מספר: 396
  • הצגת בכורה: 14/11/1987
  • מספר הצגות שהועלו: 94
מעגל הגיר הקווקזי

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

בגרוזיה הפאודלית חי מושל עשיר עם אשתו ובנם הקטן. במהלכו של מרד הנסיכים הגדול בדוכס נרצח המושל. אשתו נמלטת בבהלה ונוטשת את בנם הקטן. גרושה, נערת מטבח, מצילה את הילד ובחירוף נפש עושה עמו את דרכה להרים למצוא שם מקלט. עם תום המלחמה מופיעים חיילים וחוטפים מידי גרושה את הילד על פי צו בית דין. אם הילד מבקשת לקבלו לידיה כדי שתוכל להחזיק באחוזת בעלה המת. גרושה והאם נקראות להופיע בפני השופט אצדק שיפסוק למי שייך הילד.                  

תמונות מהצגה

סרטונים

כתבה על ההצגה

ביקורות

"מחזהו של ברטולד ברכט בבימויו של עמרי ניצן הוא חיזיון מוזיקלי מרהיב עין. הבימוי של ניצן רב דמיון ומעוף, הן בהדרכת השחקנים והן בהמצאות הבמתיות העשירות. הוא שם כאן דגש רב על תעלולים פירוטכניים המשכיחים לעיתים את הדרמה החברתית הפוליטית של ברכט. בבימויו ובעיצוב התלבושות של טובה קליינר-סדן יש רמזים סאטריים עזים לתופעות חברתיות תרבותיות בנות זמננו.

צוות השחקנים הגדול מגיש משחק משובח שבולטים בו לא רק יונה אליאן, מיקי קם ויוסי בנאי בתפקידים ראשיים, אלא גם שורה ארוכה של שחקנים בתפקידי משנה שהבולטים ביניהם הם אורלי זילברשץ, שושנה דואר ודב רייזר.

מירי פז. "דבר". 27.11.1987

"תחבולות כאלה הכרחיות בימינו' - כך מסביר השופט אצדק את הצדק המיוחד שלו ב'מעגל הגיר הקווקזי'. את השיעור הזה למד הבמאי עמרי ניצן והוא משתמש בכל התחבולות שבמת 'הבימה' ומשאביה יכולים להעמיד לרשותו. השפע היכול גם להשחית, נותן עושר ורגעים מדהימים לפעמים, ולפעמים התחבולות עובדות ולפעמים לא. אבל כשזה עובד הרי זה בגללה ובגללו.

בגלל יונה אליאן, הכנה, היפה והמשכנעת, שמגישה משחק נקי ממנייארות וכובשת את הלב כגרושה מבלי לעשות רגע של רושם מזויף. הלב יוצא אליה מהתחלה ועד הסוף. ובגללו - יוסי בנאי בתפקיד גדול מהחיים, נועז, מרחיק לכת ומעורר צמרמורת של התרגשות אמיתית.

מיכאל הנדלזלץ. "הארץ". 27.11.1987