פר גינט

  • הצגה מספר: 115
  • הצגת בכורה: 01/06/1952
  • מספר הצגות שהועלו: 85
הועלה גם בשנים:
פר גינט

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

פר גינט נכתב בשנת 1867, בזמן שהנריק איבסן שהה בגלות מרצון באיטליה ופורסם בנובמבר אותה שנה.   המחזה מספר על בחור נורווגי בן 20 העוזב את בית אימו, אוזה ואת אהובתו סולווג ויוצא למסע בו הוא מתמודד עם סדרת אירועים והרפתקאות נועזות. היצירה מכילה יסודות רבים של הווי החיים והנוף הנורווגי ומסתמכת על הספרות הנורווגית העתיקה והעממית, לא רק באופן כללי, אלא גם בפרטים. שם הגיבור, פר גינט, וכמה מעלילותיו עובדו ועוצבו לפי חייו של אדם בשם גינט שחי בנורווגיה במאה ה - 17.  

עיקרו של המחזה נובע מכור ההיתוך היצירתי של איבסן. יש בו יסודות אוטוביוגרפיים (בדמותו של פר גינט, של אמו ושל אביו), פוליטיים-אקטואליים (מלכות הטרולים שהיא רביו פוליטי-סאטירי של החברה הנורווגית), פארודיים (פארודיות של יצירות ועל סוגים של ספרות) ולא מעט חשבונות אישיים של איבסן עם אויביו. במהלך השנים היטשטשו היסודות הביוגרפיים-אקטואליים והדגש עובר אל היסודות שיש להם תוקף וערך בכל מקום ובכול זמן.    

תמונות מהצגה

ביקורות

"יש קוראים לפרגינט פאוסט הסקנדינבי. באינטרפטציה שניתנה למחזהו הגדול של איבסן על ידי 'הבימה' אמש, היה משב רוח שיקספירי. שמעון פינקל, בתפקיד הראשי הזכיר לנו לעיתים את המלט והציוריות מרהיבת העין, הכוריאוגרפיה הנפלאה של גרטרוד קראוס הזכירו לנו לא פעם את חלום ליל קיץ. פרגינט הנוכל, בעל החלומות, שהזיותיו קורמות עור וגידים על הבימה, השקרן חסר המצפון, רדוף שגעון הגדלות, החוטא שבאושי חטאיו באים לפקוד אותו כסיוט. אויבם השנוא של כל הגברים, אהוב נפשן של כל נשים - הוא אחת הדמויות הנצחיות של הבימה.

יש בהצגה הרמוניה נפלאה מתמזגים בה בימויו הנפלא של הבמאי האורח מלמקוויסט והמוזיקה של גריג ומצעד הכשרונות של הבימה וציורי ההקרנה של שלמה יורני ותרגומה הקולח והנאה של לאה גולדברג. ארבע שעות נמשכת הצגה זו והיא דורשת מאמץ. אך מי שעומד בו בא על שכרו ביד רחבה.

ש. נצר. "מעריב". 2.06.1952