הדיבוק

  • הצגה מספר: 402
  • הצגת בכורה: 14/05/1988
  • מספר הצגות שהועלו: 55
הועלה גם בשנים:
הדיבוק

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

הוצג במסגרת פסטיבל ישראל ירושלים  

"הדיבוק" הינה דרמה מיסטית יהודית על אהבה, מוות וגאולה.

חנן, תלמיד עני, אדוק של הקבלה, ולאה , בתו היחידה של  הסוחר העשיר ,סנדר, הובטחו זה לזו טרם נולדו.   סנדר, מפר את ההבטחה ומשיא את בתו לבנו של איש עשיר . שבור לב על אובדן אהובתו , מאמין  חנן בייאושו  כי ישיג את לאה ע"י ריטואלים אסורים ומת מייד בעקבות כך.

ביום חתונתה עולה לאה אל קברו של חנן, והוא נכנס בה ודבק בה כדיבוק.  הכלה המדובקת נלקחת אל הרב עזריאל  ממירופול המצליח לאחר קרב לחיים ולמוות לגרש את רוחו של חנן מגופה של לאה, אך היא בראותה את רוחו פורחת ועולה לה, אינה מוצאת סיבה להישאר בעולם הזה ומחליטה ללכת אחריו אל העולם הבא .  

הדיבוק או בשמו המקורי בין שני עולמות מציב במרכזו עולמות חצויים השרויים במאבק תמידי: מוות מול חיים, נפש מול גוף, חומר מול רוח, גבר מול אישה. מאבק זה מתגלם בגורלם הטראגי של לאה וחנן, הנאבקים בחברה חומרנית על אהבתם הנצחית.            

תמונות מהצגה

ביקורות

"אנז'י ויידה ביים הצגה אסתטית מאוד, יפה מאוד, נאיבית במידה לא מעטה, והייתי אומר כמעט נוצרית של מחזה שהיה לאחד המיתוסים של התיאטרון העברי והיהודי. דווקא הפשטות נטולת הצטעצויות ומיסטיקה - המתבוננת על האלמנטים היהודיים בה בסקרנות כמעט פולקלוריסטית - מעניקה להצגה את עוצמתה, ומדגישה את רבדיה הפסיכולוגיים.

אין ספק שבהצגה זו יש 'לאה'. נאוה זיו בתפקיד ראשון על במה מקצועית, מרתקת ביופיה, בפשטות משחקה וגם באומץ ובעוצמה להתמודד עם גילום 'הדיבוק' בישירות, כשהיא כאילו אינה חוששת ממיתוס רובינא. היא בעיניי תגלית של כשרון אמיתי. עודד תאומי בתפקיד הצדיק ממירופול, מרשים דווקא ברכות של משחקו.

מיכאל הנדלזלץ. "הארץ". 6.6.1988