הפיזיקאים

  • הצגה מספר: 426
  • הצגת בכורה: 22/06/1991
  • מספר הצגות שהועלו: 32
הועלה גם בשנים:
הפיזיקאים

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

מעשה בשלושה פיסיקאים הנפגשים בבית חולים לפגועי נפש : האחד נקלע לשם, משום שביקש להימלט מהעולם השפוי כביכול ולמנוע ממנו ניצול הנוסחא הכל-יכולה אותה המציא ; השניים האחרים, המתיימרים להיות ניוטון ואיינשטיין, פועלים בשירותן של שתי סוכניות ריגול עויינות וכוונתם היא להוציא את הסוד מידי מחזיק הנוסחא המתחזה למשוגע.   אות אזהרה על גורל עולמנו נכתב על הקיר בשעה שמסתבר כי הדמות הרביעית, מנהלת המוסד, פרויילן דוקטור השפוייה לכאורה, היא המטורפת באמת, והיא זו שהצליחה להשתלט על סודו של הפיסיקאי ומנצלת לרעה את הידע שגנבה לצרוך רווחים. גורל העולם נתון בידיה של מטורפת !

תמונות מהצגה

ביקורות

"מחזהו של פרידריך דירנמט, בבימויו המגובש היטב והחכם של היי קיילוס, הוא משל אינטלקטואלי בעל מורכבות שטנית ממש, בו מופגנת שליטתו הווירטואוזית של המחזאי בטכניקה הדרמטית. בבית משוגעים מאושפזים שלושה פציינטים שאחד מהם מאמין שהוא איינשטיין, השני שהוא ניוטון והשלישי שהוא מאביוס (בעל טבעות מאביוס המפורסמות). לפנינו הצגה מרתקת, מלאה הומור פרוע ותפניות מדהימות.

הבמאי דאג לכך שהדמויות ירתקו את סקרנותנו ולא את מעורבותנו האישית המיותרת כאן לחלוטין, עד כדי כך שהאפילו הרצח המתבצע לעינינו הוא בעל הגיון מתמטי, הכרחי ואף מבדח. עבודה למופת עושה אורנה פורת בתור הפסיכיאטרית, כשהיא משכנעת אותנו בעת ובעונה אחת במקצועיותה הקלינית ובטירופה. שלמה בר-שביט משרטט בחריפות דוקרת את דמותו של ניוטון ואלכס פלג ויהודה אפרוני מעולים כשני הפיזיקאים האחרים. התפאורה המכילה יסודות מאיימים היא של אדריאן ווקס והתלבושות של עדנה סובול.

בועז עברון. "ידיעות אחרונות". 22.07.1991

"היי קיילוס הוא במאי המצטיין בנטיה מודגשת אל הראליזם - חניך אולפן השחקנים של לי שטרסברג - בונה היטב את המתח שבין הדמויות לבין מערכות 'האני' המפוצל של הדמויות. אין זה תיאטרון גדול, אלא תיאטרון משובח ואפקטיבי שעיקר כוחו בהפגנת משחק.

אמנון נבות. עיתונות התקופה. 22.07.1991