ורשה

  • הצגה מספר: 76
  • הצגת בכורה: 25/01/1945
  • מספר הצגות שהועלו: 42
ורשה

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

חניכי האולפן הדרמטי בהנהלתו של צבי פרידלנד: רעיה גולדין, רחל ישובי, גאולה אברבאיה, יצחק שילה (שולמן).    

שנת 1941. לביתו של המורה היהודי הורוביץ במרכז ורשה, מגיע זכרי מירקין, ע"ד ובנו של מליונר מפטרסבורג. תחת השפעת הפרעות ברוסיה התקרב על העם היהודי וויתר על חיי המותרות כדי למצוא דרך לגאולת המוני היהודים הפולנים.  

לתדהמתו לכל אחד מבאי הבית יש דרך גאולה מש עצמו עבור עמו: ויניברג, נאמן לאידאל הבונדאי, רואה את גאולתם היחידה של היהודים בהגשמת הסוציאליזם. בנו הצעיר של הורוביץ, התיכוניסט דוד, רוחש חיבה למפלגה הסוציאל-דמוקרטית ומצפה לגאולה ממלחמת מעמד הפועלים בריאקציה הבינלאומית...  

בתוך מקהלת ההשקפות המנוגדות, רועד קולו החרישי של זלמן קניגשטיין, ידידו של הורוביץ, המכריז מתוך יאוש שדרך גאולה היחידה עבור היהודים היא השיבה למולדת העברית העתיקה.    

תמונות מהצגה

ביקורות

"פרשת ורשה, ערב מלחמת העולם הראשונה, הועלתה בהצגת הבכורה "ורשה" הראשונה בבניין הבימה החדש. ערב וויכוחים בין המתבוללים לבין הציונים, הבונדאים והסוציאל דמוקרטיים הבינלאומיים, התהייה על הדרך לפתרון הבעיה היהודית וגורל הטראגי של משפחה יהודית - זה תוכנו של המחזה שעיבד אנטול סטרן על פי הרומן של שלום אש.

עם כל ריחוקה של העלילה, ניתנה בה הזדמנות לשחקני "הבימה" - רובינא, גובינסקא, דואר, מסקין, פינקל וכו' לעצב דמויות יהודיות שופעות חיים ומרתיחות את לה הצופה".

"דבר". 23.11.1945